| 

Strona główna
|
Mapa serwisu
|
Kontakt
Element wykonany w technologii Flash. Do prawidłowego działania zainstaluj FlashPlayer
Aktualności
2018-04-16
Warsztaty z biblioterapii

Warsztaty z biblioterapii
Na terenie powiatu leskiego funkcjonuje 17 bibliotek publicznych, a bibliotekarki z tych placówek spotkały się 11 kwietnia w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesku, aby wziąć udział w warsztatach z biblioterapii, które poprowadziła dr Wanda Matras-Mastalerz. Prezeska Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego przyjechała do Leska z wykładem pt. „Apteczka literacka. Wykorzystanie literatury w edukacji, wychowaniu i terapii”.
We wstępie prelegentka wyjaśniła etymologię słowa biblioterapia (biblion – książka i therapeo – leczę) oraz jej kategorie - kliniczną (w Polsce prawie w zaniku w związku z obowiązkiem dezynfekcji książek) i wychowawczo-rozwojową.


Już starożytni zdawali sobie sprawę z terapeutycznego wpływu bibliotek, dlatego były one nazywane „lecznicami duszy”. Obecnie w USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji prowadzi się programy „Książki na receptę”, w których pacjenci do 18. roku życia opuszczający szpital oprócz recept na leki otrzymują receptę na odpowiednią książkę - bogatą w metafory, kompensującą niezaspokojone potrzeby, pomagającą czytelnikowi zidentyfikować się z bohaterem i ocenić własne problemy.
Prelegentka przytoczyła bogaty zestaw literatury terapeutycznej, od tradycyjnych książek po multibooki, książki artystyczne, kreatywne i polisensoryczne, obrazując każdy przykład odpowiednimi tytułami. Do książek służących afirmacji życia w kontekście biblioterapii zaliczyła m.in. książki Ewy Woydyłło i Beaty Chomątowskiej. Sama często korzysta z publikacji dr. Andrzeja Szczeklika, lekarza-humanisty, z którym miała okazję pracować i którego podziwia za ogromną wiedzę z zakresu literatury. Nawiązała do nowej książki Olgi Tokarczuk Zgubiona dusza, mylnie rekomendowanej, jako pozycja dla dzieci, a w rzeczywistości jest to książka dla dorosłych. Wspomniała również postacie Nicka Vujicica i Janka Meli, których doświadczenia opisane w książkach Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń i Poza horyzonty mogą mieć wymiar terapeutyczny, zwłaszcza w pracy z młodym czytelnikiem.
W części warsztatowej słuchaczki poznały 20 życiowych reguł z książki Dariusza Chwiejczaka Czarodzieje mogą wszystko oraz przeprowadziły test psychologiczny z zastosowaniem drzewa Pipa Wilsona.


Spotkanie nie służyło tylko do poszerzenia bibliotekarskich horyzontów. Każda z uczestniczek mogła znaleźć rady do swojego życia – mimo wielu przeżytych lat i ogromu doświadczeń życiowych zawsze można zaczerpnąć z mądrości innych. Jedną z życiowych rad dla każdego niech będzie cytat z książki „Czarodzieje mogą wszystko”:
Odepchnij agresję, złość i nienawiść, ponieważ nigdy nie przyniosły ci nic dobrego. Nie daj im odbierać pięknych chwil swojego życia. Pozwól, by w twoim umyśle wygrały spokój, życzliwość i tolerancja.
A.    Romanek

Opublikował: Kuba  
 
newsletter
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informację z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres mailowy
Odwiedziło nas
Łącznie13912417 osób
W 2018 roku1255391 osób
W Kwietniu 227297 osób
Dzisiaj2029 osób
Starostwo Powiatowe w Lesku ul. Rynek 1 38-600 Lesko tel. 013 469 7124 | e-mail poczta@powiat-leski.pl
copyright © 2007 Starostwo Powiatowe Lesko created by iNetServis